2. série

PO TRAILECH PŘES HORY

V druhé sérii zavítáme opět do osmi bikersky atraktivních lokalit, kde navštívíme místní bikepark, nebo trailcentrum a navrch přidáme zajímavý tip na výlet po okolí. Oproti minulému roku se nebudeme držet pouze v Čechách. Ve dvou dílech se podíváme k našim východním sousedům na Slovensko a v dalších dvou zkontrolujeme úroveň německých bikeparků. Naši cestu začínáme na krušnohorském Klínovci, dále se přesuneme na Slovensko – konkrétně do Mýta pod Ďumbierom a do Žiliny. Dále nás čeká návštěva například Karlova, Koutů a Lipna a naše putování zakončíme na německém Rabenbergu a v Schönecku.

1. díl – Karlovarský kraj a Klínovec

Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 7. 5. od 11,05.

Stejně jako vloni touhle dobou vyrážíme Po trailech přes hory a naše cíle jsou jasné: bikeparky, trailová centra a zajímavé tipy na cyklovýlety po okolí – je před námi celkem osm lokalit a dneska startujeme vyjížďkou po Karlovarském kraji. Kdo nezná okolí Karlových Varů, možná ho mile zaskočí, jak rychle se dá na kole zmizet z městského hemžení do reliéfu poklidné přírody.

Klínovec – 30 kilometrů trailů různých obtížností. Charakteristické jsou dlouhé flowtraily, které patří mezi nejdelší souvisle mírně klesajících traily v Evropě. Ale i těm nejostřílenějším na klínoveckých sjezdových a endurových tratích občas tepovka  vyskočí vysoko nad standardní hodnoty. Klínovec je prostě dělaný pro začínající, ale i ostřílené bikery.

Popis trasy:

Vyrážíme z Karlových Varů a po cyklostezce podél řeky Ohře míří přes Svatošské skály až na třetí největší hrad u nás – na Loket. Přes Kozí hřbety a Horní Slavkov vystoupáme na rozhlednu Krásno. Cestička plná kořenů kopírující národní kulturní památku Dlouhou stoku nás pak přes Tři křížky a Kladskou nasměruje do Mariánských Lázní. A po 57 kilometrech v nohách pak zpátky do Varů vlakem.

Celková délka trasy 57 km, převýšení 780 km, čas 4 hodiny

 Trasa: https://mapy.cz/s/pulojeboca

2. díl – Mýto pod Ďumbierom a NP Velká Fatra

Premiéra a ČT Sport nebo YouTube v sobotu 14. 5. od 10,20.

Pro všechny vyznavače jednostopého vozidla na vlastní pohon a zejména ty, kteří už na kole v Česku prošmejdili kde co nabídneme nový prostor, jednu ze slovenských možností – Velkou Fatru a bikepark Mýto pod Ďumbierom. Teův ladný styl v tomto dílu bohužel neuvidíte – i mistr tesař se prostě někdy utne, ale slibujeme, že náhrada za něj bude více než kvalitní!

Místní Ski and bike centrum patří do skupiny moderních parků určených pro bajkery všech kategorií včetně dětí – pro všechny na rozježdění je připraven pumptrack, který je vždy dobré před jízdou využít, modrý flowtrail pak pro děti a začátečníky a zkušení bikeři si pak mohou zařádit na dalších 3 trailech – freeride, downhill či enduro.

Popis trasy:

Cyklobus nás zaveze do sedla Malý Šturec a pak už je to jenom nahoru. Dlouhé a náročné stoupání po šotolině vyústí na Kráľově Studňe, ze které se vydáte na Krížnou – na nejvyšší bod trasy. Po dlouhém, plnotučném horském sjezdu míříme k Jelenecké jeskyni a pak opět nahoru – do hornické obce Špania Dolina. Odtud kolem vrchu Čmeľová a přes Laskomerské singletraily do Banské Bystrice.

Celková délka trasy 55 km, převýšení 1850 km, čas 6 hodin

Trasa:  https://mapy.cz/s/kukufokego

3. díl – Žilina OKO Trail a Turčianské Teplice

Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 21. 5. od 10,25.

V tomto díle zůstáváme na Slovensku, projedeme se po okolí Turčianských Teplic a nebudeme na to sami. Přidá se k nám cyklistický všeuměl Michael Kolář. Michael se jako rozjížděč podílel mimo jiné na třech titulech mistra světa Petra Sagana, ale nebojí se ani tvrdé práce s lopatou a stojí za cyklistickým projektem OKOTRAILS.

OKOTRAILS jsou první legální tratě v žilinském regionu. Už samotný nástup k nim vás příjemně rozehřeje. Nejprve vzhůru po asfaltce a pak – hurá do lůna přírody. Plán s územím nad Žilinou, které pod maskou obyčejného kopce ukrývá rozmanité traily, je jasný. Trasy jsou naprojektovány tak, aby bikery povodily po celé lokaci.

Popis trasy:

Vyjížďku startujeme na náměstí v Turčianskych tepliciach, přímo u historické i architektonické dominanty Modrý Kúpel´. Dále máme namířeno na jih po Turčianské cyklomagistrále přes Dolnů a Horňu Štubňu až k přehradě Turček. Vodní nádrž s plochou 54 ha objedeme a pokračujeme přes obce Turček a Sklené. Tady se se napojíme na Žiarský cyklookruh, a po něm se pohodlně dostaneme až do obce Dubové, kde můžeme ochutnat místní minerální pramen. Zpátky do Turčianských teplic je to odtud coby pedálem dohodil. 

Celková délka trasy 63 km, převýšení 1176 km, čas 5 hodin

Trasa:  https://sk.mapy.cz/s/gojosemalo

4. díl – Hrubý Jeseník a Karlov

Premiéra na ČT Sport nebo na YouTube v sobotu 28. 5. od 8,25.

Jeseníky – kam jsme se v tomto díle vydali a jejich podhůří jsou horským rájem s hustou sítí značených cyklostezek. Hrubý Jesník je druhým nejvyšším pohořím v Česku. Kam oko dohlédne, všude nádherné, hluboké lesy a podle některých odborných studií nabízejí Jeseníky nejčistší vzduch ve střední Evropě. Jejich dominantou je hora Praděd, kde průměrná roční teplota nepřevyšuje 1°C a to jsme si i na vlastní kůži vyzkoušeli.

Podobný boom jako před lety předvedl v zimním období snowboarding, zažívá v současné době jízda v parcích a my dneska vyzkoušíme Bikepark Karlov, který nabízí 4 možnosti svezení – nově vybudovanou airlajnu koncipovanou především pro bajkery z čeledi letců a pak standardní černou, červenou a modrou, kterou si střihneme klasicky na začátek jako zahřívací kolečko a společnost nám bude dělat všem dobře známý Trailhunter.

Popis trasy:

Z Karlova pod Pradědem se rozjedeme příjemnou lesní kulisou po Kmínkové a Jelení cestě až k Ovčárenské silnici. Po hladkém asfaltovém povrchu nabereme výšku při táhlém stoupání na Ovčárnu a následně až na vrchol Pradědu. Při sjezdu do architektonicky velmi ojedinělých lázní Karlova Studánka budeme částečně kopírovat trasu výšlapu. Po krátkém zastavení v místě, kde se točila i komedie století S Tebou mě baví svět, se po červené turistické trase okolo Kopřivového vrchu a přes Malou Morávku vrátíme zpátky do Karlova.

Celková délka trasy 43 km, převýšení 1216 km, čas 3 hodin

Trasa:  https://mapy.cz/s/bobuzafusa

5. díl – Hrubý Jeseník a Kouty

Premiéra na ČT Sport nebo na YouTube v sobotu 4. 6. od 10,15.

Stejně jako v minulém týdnu, i dneska se budeme na kolech pohybovat na území Hrubého Jeseníku. Trasa nám zavede k vodní elektrárně Dlouhé Stráně s rozlohou 16ha a která se v paprscích slunce leskne jako zrcadlo. Vykoupat se v ní nemůžeme – jednak platí zákaz koupání a teplota vody se hodně blíží nule. Dále polykáme výškové metry k nádrži Horní, která je ve výšce 1 350m. Nádrž Horní je největší přečerpávací vodní elektrárnou v ČR a její provozní objem je 2 580 000 metrů krychlových. Odměna za vyšlapané kilometry přichází při zpáteční cestě – sjezd kolem vodopádů Ztraceného potoka, přes Klepáčov až do vísky Vernířovice a Bukové háje pod Vlčím sedlem nám dělají doprovod de facto až zpátky do kouteckého bikeparku.

V bikeparku Kouty vás přepraví nahoru šestisedačková lanovka Svůj příděl a adrenalinu tady najdou úplní začátečníci i ostřílení sjezdaři – na výběr je hned ze 4 tras – Uhlířská stopa – nejjednodušší 5km trail, Stará medvědice představuje lesní, tříkilometrový trail s úctyhodnými klopenkami a kořeny, Koutíkův sen, kde se jezdí Český pohár a mistrovství republiky ve sjezdu jen pro ostřílené bikery a kvartet místních trailových tras kompletuje červená Hřebenovka s prvky fourcrossu a freeridu

Popis trasy:

Z centra sportovního dění v Koutech vyrážíme proti proudu říčky Desná k Dolní nádrži elektrárny Dlouhé Stráně. A pak to začne – výživný asfaltový, táhlý stoupák k Horní nádrži až do výšky 1350 m n. m. Odměna přichází při zpáteční cestě. Svižný sjezd kolem vodopádů Ztraceného potoka, přes Klepáčov až do vísky Vernířovice. Odpočinku bylo dost, takže zase nahoru až na začátek poslední části modrého trailu Uhlířská stopa, který nás dovede na místo startu a v tomto případě cíle – do Koutů.

Celková délka trasy 48,5 km, převýšení 1413 km, čas 4,5 hodin

Trasa: https://mapy.cz/s/jubosalupa

6. díl – Rabenberg a okolí

Premiéra na ČT Sport nebo na YouTube v sobotu 11.6. od 8,10.

V tomto dílu jsme opět vyrazili za hranice – tentokrát na západ do německého Rabenbergu, který je pouze třičtvrtě hodinky z Klínovce. Rabenberg je protkaný mnohakilometrovými traily, na které vyrazíme zítra. Při dnešní vyjížďce, která vede podél česko-německých hranic, míříme do Rittersgrünu, kde nás čeká další edukativní zastávka v muzeu úzkorozchodné dráhy. Dále pak cestou, necestou, po asfaltce i lesem, nelesem až k rašeliništi Kleiner Kranichsee, které je přírodní rezervací jak na české, tak i německé straně a zpět do Rabenbergu. A po cestě zjistíte, že Krušné hory jsou krásné jak z české strany, kterou jsme již prozkoumali, tak i z té německé.

Rabenberg není typickým bikeparkem, je to prostě místo na vydatnou bajkovou projížďku s možností sklouznout se dolů po velmi rozmanitě členěných trailech. Můžete vybírat z rozmanitých terénů na celkem pěti trasách, které jsou rozděleny do 22-ti různých úseků, které můžete libovolně kombinovat bez výjimky jsou trailové cesty přírodního rázu o celkové délce 73 Km.

Popis trasy:

Z poměrně rozsáhlého sportovního centra Rabenberg na stejnojmenném vrcholu vyrážíme podél česko-německé hranice k Nebeské louce. V Rittersgrünu se chvilku zdržíme při prohlídce muzea úzkorozchodné železnice a pokračujeme přes Erlabrunn na vrchol Auersberg. Příjemný sjezd nás zavede k rašeliništi Kleiner Kranichsee a odtud se vracíme zpátky do Rabenbergu.

Celková délka trasy 48 km, převýšení 1357m, čas 4 hodin

Trasa: https://mapy.cz/s/lufugarune

7. díl – Schöneck a okolí

Premiéra na ČT Sport nebo na YouTube v sobotu 18.6. od 10,55.

V tomto díle ještě zůstaneme u našich západních sousedů a prozkoumáme Schöneck a jeho okolí, které nabídne lesní cesty kombinující šotolinu, asfalt a sem tam nějaký kámen. Prostě taková crosscountry romantika. Cesta nás dovede až k přehradě Muldenberg, která zásobuje až 21 měst a osad! Cesta nás dál zavede k vodopádům Rissfälle. Dále se vydáme západním okrajem Krušných hor, který nabízí mnoho křemencových skal až k Schneckensteinu – Hlemýždím kamenu. Dalším cílem trasy je skokanský můstek v Kligenthalu, ve kterém se pravidelně konaní závody světového poháru. No a dnešní výlet nemůžeme končit jinde než v úplném centru Schönecku na zřícenině hradu Burg Shöneck z počátku 12. století.

Bikewelt Schöneck je místem, kde svoje umění vyladil nejúspěšnější německý sjezdař poslední dekády Johannes Fischbach. Vyzkoušet tady můžete místní skillcentrum, kde můžete trénovat všechny dovednosti, které jsou pro jízdu v parku důležité a projet se můžete hned na 5 trailech. Flowtrail, který vám poskytne čirou radost z pohodové jízdy a další čtyři traily, které již však vyžadují již pokročilé ovládání bajku nebo e-bajku a nahoru na start všech trailů vás vyveze lanovka. Lesem však vede i stoupací trail, který důkladně prověří vaši fyzickou připravenost.

Popis trasy:

Ze Schönecku, z horní části trailcentra, pojedeme po šotolinových cestách ukrytých pod korunami stromů po modré turistické značce až k přehradě Muldenberg vybudované v letech 1920-1925. Dále přes Grünbach k malebné kaskádě vodopádů Rißfälle. Odtud vyšlápneme na nejvyšší bod trasy – na skalní útvar Schneckenstein. Příjemný sjezd nás dovede až ke skokanskému můstku v Klingenthalu a po 42-ti kilometrech sesedneme z kola zase zpátky v Schönecku. Pohodovým tempem počítejte se 3 hodinami.

Celková délka trasy 42 km, převýšení 982 km, čas 3 hodiny

Trasa: https://mapy.cz/s/pudenocepa

8. díl – Lipno a okolí

Premiéra na ČT Sport nebo na YouTube v sobotu 25.6. od 8,10.

Poslední díl série nemůžeme zakončit jinde než zpět v Česku. Tentokrát prozkoumáme jižní Čechy přesněji okolí Lipenska. Z Vyšáku kopírujeme po lesní cyklostezce trať místní lokálky i koryto Vltavy. Projíždíme pod Čertovou stěnou a okolo Čertových proudů, až vjedeme na břeh lipenské přehrady – největší vodní přehrady v ČR o rozloze 48,7km čtverečních. Poté vystoupáme až na vrh Kramolína, který je posetý turistickými atrakcemi, včetně oblíbené Stezky v korunách stromů. Floutreil, dále pak žlutá a modrá turistická značka nás dovede do Loučovic a dál na druhou stranu Lipna. Medvědí stezka se napojí na stezku Českem, projedeme se okolo rakouských hranic, lehce z kopce, zamíříme zpět do lesa – která je vydatné přepršce opravdu výživná a pak se napojíme až na Opavskou cestu, která nás vrátí zpět do Vyššího brodu.

Bikepark Lipno není žádný obr. Kromě čistě rodinného floutrejlu, jsou tu stočeny ještě – modrý a červený trail. Vedou ze Slupečeného vrchu ke spodní stanici lanovky Promenádní, která vás pak komfortně přiblíží zpátky na start. Kdo se necítí na něco ostřejšího a chce se postupně zlepšovat a pilovat jízdu v parku, je pro něj Lipno velmi vhodným místem pro seberealizaci. Žádná zákeřnost tady nečeká, případné skoky se vždycky dají objet a nechat si je třeba až na druhý pokus.

Popis trasy:

Z Vyššího Brodu se po cyklostezce rozjedeme proti proudy Vltavy. Mihneme se pod Čertovou stěnou a pokračujeme do Lipna. Odtud zamíříme na vrchol Kramolína a přes lipenský floutrail pokračujeme po žluté a modré turistické značce na Luč a zase se stočíme dolů k Vltavě. Následné stoupání okolo Medvědího a Uhlířského vrchu nás dovede až na Vyklestilku, odkud se svezeme zpátky do Vyššího Brodu. Jihočeská vyjížďka tak akorát na 4 hodiny.

Celková délka trasy 44 km, převýšení 1029 km, čas 4 hodin

Trasa: https://mapy.cz/s/cefarefego

MÉDIA

Fotky a videa

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde