2. série

PO TRAILECH PŘES HORY

V druhé sérii zavítáme opět do osmi bikersky atraktivních lokalit, kde navštívíme místní bikepark, nebo trailcentrum a navrch přidáme zajímavý tip na výlet po okolí. Oproti minulému roku se nebudeme držet pouze v Čechách. Ve dvou dílech se podíváme k našim východním sousedům na Slovensko a v dalších dvou zkontrolujeme úroveň německých bikeparků. Naši cestu začínáme na krušnohorském Klínovci, dále se přesuneme na Slovensko – konkrétně do Mýta pod Ďumbierom a do Žiliny. Dále nás čeká návštěva například Karlova, Koutů a Lipna a naše putování zakončíme na německém Rabenbergu a v Schönecku.

1. díl – Karlovarský kraj a Klínovec

Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 7. 5. od 11,05.

Stejně jako vloni touhle dobou vyrážíme Po trailech přes hory a naše cíle jsou jasné: bikeparky, trailová centra a zajímavé tipy na cyklovýlety po okolí – je před námi celkem osm lokalit a dneska startujeme vyjížďkou po Karlovarském kraji. Kdo nezná okolí Karlových Varů, možná ho mile zaskočí, jak rychle se dá na kole zmizet z městského hemžení do reliéfu poklidné přírody.

Klínovec – 30 kilometrů trailů různých obtížností. Charakteristické jsou dlouhé flowtraily, které patří mezi nejdelší souvisle mírně klesajících traily v Evropě. Ale i těm nejostřílenějším na klínoveckých sjezdových a endurových tratích občas tepovka  vyskočí vysoko nad standardní hodnoty. Klínovec je prostě dělaný pro začínající, ale i ostřílené bikery.

Popis trasy:

Vyrážíme z Karlových Varů a po cyklostezce podél řeky Ohře míří přes Svatošské skály až na třetí největší hrad u nás – na Loket. Přes Kozí hřbety a Horní Slavkov vystoupáme na rozhlednu Krásno. Cestička plná kořenů kopírující národní kulturní památku Dlouhou stoku nás pak přes Tři křížky a Kladskou nasměruje do Mariánských Lázní. A po 57 kilometrech v nohách pak zpátky do Varů vlakem.

Celková délka trasy 57 km, převýšení 780 km, čas 4 hodiny

 Trasa: https://mapy.cz/s/pulojeboca

2. díl – Mýto pod Ďumbierom a NP Velká Fatra

Premiéra a ČT Sport nebo YouTube v sobotu 14. 5. od 10,20.

Pro všechny vyznavače jednostopého vozidla na vlastní pohon a zejména ty, kteří už na kole v Česku prošmejdili kde co nabídneme nový prostor, jednu ze slovenských možností – Velkou Fatru a bikepark Mýto pod Ďumbierom. Teův ladný styl v tomto dílu bohužel neuvidíte – i mistr tesař se prostě někdy utne, ale slibujeme, že náhrada za něj bude více než kvalitní!

Místní Ski and bike centrum patří do skupiny moderních parků určených pro bajkery všech kategorií včetně dětí – pro všechny na rozježdění je připraven pumptrack, který je vždy dobré před jízdou využít, modrý flowtrail pak pro děti a začátečníky a zkušení bikeři si pak mohou zařádit na dalších 3 trailech – freeride, downhill či enduro.

Popis trasy:

Cyklobus nás zaveze do sedla Malý Šturec a pak už je to jenom nahoru. Dlouhé a náročné stoupání po šotolině vyústí na Kráľově Studňe, ze které se vydáte na Krížnou – na nejvyšší bod trasy. Po dlouhém, plnotučném horském sjezdu míříme k Jelenecké jeskyni a pak opět nahoru – do hornické obce Špania Dolina. Odtud kolem vrchu Čmeľová a přes Laskomerské singletraily do Banské Bystrice.

Celková délka trasy 55 km, převýšení 1850 km, čas 6 hodin

Trasa:  https://mapy.cz/s/kukufokego

3. díl – Žilina OKO Trail a Turčianské Teplice

Premiéra na ČT Sport nebo YouTube v sobotu 21. 5. od 10,25.

V tomto díle zůstáváme na Slovensku, projedeme se po okolí Turčianských Teplic a nebudeme na to sami. Přidá se k nám cyklistický všeuměl Michael Kolář. Michael se jako rozjížděč podílel mimo jiné na třech titulech mistra světa Petra Sagana, ale nebojí se ani tvrdé práce s lopatou a stojí za cyklistickým projektem OKOTRAILS.

OKOTRAILS jsou první legální tratě v žilinském regionu. Už samotný nástup k nim vás příjemně rozehřeje. Nejprve vzhůru po asfaltce a pak – hurá do lůna přírody. Plán s územím nad Žilinou, které pod maskou obyčejného kopce ukrývá rozmanité traily, je jasný. Trasy jsou naprojektovány tak, aby bikery povodily po celé lokaci.

Popis trasy:

Vyjížďku startujeme na náměstí v Turčianskych tepliciach, přímo u historické i architektonické dominanty Modrý Kúpel´. Dále máme namířeno na jih po Turčianské cyklomagistrále přes Dolnů a Horňu Štubňu až k přehradě Turček. Vodní nádrž s plochou 54 ha objedeme a pokračujeme přes obce Turček a Sklené. Tady se se napojíme na Žiarský cyklookruh, a po něm se pohodlně dostaneme až do obce Dubové, kde můžeme ochutnat místní minerální pramen. Zpátky do Turčianských teplic je to odtud coby pedálem dohodil. 

Celková délka trasy 63 km, převýšení 1176 km, čas 5 hodin

Trasa:  https://sk.mapy.cz/s/gojosemalo

MÉDIA

Fotky a videa

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde