PO TRAILECH PŘES HORY III

A je to tady – v této cyklistické sezóně jsme opět vyrazili Po trailech přes hory a projeli se na gravelu, enduru, sjezďáku i XC. Celkem jsme navštívili 3 české a 3 slovenské bikové lokality, prozkoumali jsme důkladně 6 bikeparků nebo trail centrer a neopomněli jsme samozřejmě ani na již tradiční vyjížďku. V každém díle jsme prohodili pár slov s lidmi, kteří dokáží na bike neuvěřitelné věci, nechybí servisní okénko a nově jsme přidali rubriku TRIK TIP, o který se postará náš cyklistický všeuměl Teodor Kováč. A jak to všechno dopadlo? Mrkněte na další, tentokrát 6ti dílnou sérii, Po trailech přes hory.

1. díl – Lužické hory – Bikepark Polevsko

Premiéra v sobotu 29. 4. od 10,35 na ČT Sport nebo na YouTube.

Další trialovou sérii odstartujeme v Lužických horách – jsme tu po třech letech ani tentokrát se nudit nebudeme, Lužické hory vám prostě neomrzí.
Formu po zimní sezoně formu prověřilo necelých 49km na asfaltovém nebo prašném povrchu s nemalým převýšení a vysokohorskou prémií na rozhledně Jedlová. Převýšení okolo 1300m nebylo na rozjezd nic jednoduchého, ale rozhodně to stálo za to. Mrkli jsme do Bikeparku Polevsko – čekalo na nás 5 tras a dvousetmetrová nakládačka vysokých klopenek a pořádných lavic, určitě si to tu užijí  všichni bikeři.
Poprvé se v seriálu objevil Trik Tip. Začali jsme jednoduše a to točkou o 180 stupňů přes přední kolo – dovedností, která se v trailu vždycky hodí a rubriku servisní okénko netřeba představovat.

Popis trasy:

Vyrážíme z náměstí v Kamenickém Šenově. Asfaltový povrch nás bezpečně dovede do Horního Prysku. Odtud až do obce Chřibská pojedeme jen po prašných štěrkových cestách. Kochání končí, před námi je poměrné dlouhé stoupání na horu nesoucí název Jedlová zakončené hodně výživným výšvihem až k rozhledně. Vrchol s nadmořskou výškou 774 m je nejvyšším bodem trasy. Chvilka odpočinku a pak zasloužený sjezd do vesnice Jedlová a pak  zase stoupání ke zřícenině hradu Tolštejn. Další asfaltová vložka nás zavede do obce Kytice, kde plynule přejdeme na poslední gravelovou vložku, a pak už jen finální stoupání zpátky do Kamenického Šenova. Na necelých 50 kilometrů si rezervujte alespoň 4 hodiny. 

Celková délka trasy 48,5 km, převýšení 1305m, čas 4hodiny

Trasa: https://mapy.cz/s/cefuvejobe

 

2. díl – Krušné hory – Plešivec

Premiéra v sobotu 6. 5. od 15,20 na ČT Sport nebo na YouTube.

A jsme zase v Krušných horách, v tomto pořadu již po třetí – máme to tady prostě rádi. Vezmeme vás na Plešivec, který od poslední návštěvy nabídku trailů výrazně oživil a aktuálně je v provozu 15 kilometrů tralů a další novinky, se pod dohledem mistra světa ve fourcrossu Michala Prokopa, stále staví.
Projedeme trasu Stonemana, který vede po celém hřebeni Krušných hor a měří neuvěřitelných 162km. Trasa je dostupná od dubna do listopadu a pokud se registrujete a zdoláte ji můžete získat i medaili – času tedy pro tento rok máte ještě spousta.
V rubrice Trik Tip vás Teo naučí, jak v minulém díle získanou dovednost – otočku o 180 můžete zúročit přímo na trailu.

Popis trasy:

I modifikovaná verze Stonemana má hned od začátku ostré parametry. Z centra Jáchymova vyrážíme na vrchol Klínovce – nejvyšší bod naší trasy i Krušných hor. 12 kilometrů dlouhé stoupání hovoří jasnou řečí. Následný sjezd zhruba do poloviny trailu Rubín na Pašeráckou stezku bereme jako brzkou sladkou odměnu. Chvilkovou. Po Pašerácké stezce musíme totiž  zpátky na hřeben. Sjezd do Božího Daru si můžete okořenit Božím trailem a pak… zase nahoru. Na vrcholku Fichtlbergu opouštíme trasu Stonemana a těšíme se na víc než 10 odpočinkových kilometrů převážně po asfaltu a hlavně z kopce. U bývalé osady Bludná se napojíme zpět na trasu Kamenného muže, která nás přes Abertamy dovede na vrchol Plešivce. Po modrém trailu se svezeme na Kaffaskou cestu, přes Mariánskou vystoupáme na Čimický vrch a na závěr si po téměř 62 kilometrech užijeme zasloužený sjezd zpátky do Jáchymova.

Celková délka trasy 61,5 km, převýšení 1477 m, čas 6hodin

Trasa: https://mapy.cz/s/fegacumalu

 

3. díl – Košický kraj – Košické cyklotraily

Premiéra v sobotu 13. 5. od 9,15 na ČT Sport nebo na YouTube.

V dalším díle jsme vyrazili prozkoumat naprosto, alespoň tedy pro nás, bikově zatím nepoznané. Cesta autem z ČR do 10 hodin vzdálených Košic ale rozhodně nakonec stojí za to! Nejdříve jsme se rozhodli pro začátek teoreticky poznat místní traily. Vyzpovídali jsme týpka, který za celým projektem Košické traily stojí – Zorana Bosáka. Traily měří krásný 25km, ale bez lanovek, takže si je opravu musíte zasloužit.
Pojížďku startujeme, ale i končíme kde jinde, než u Spišského hradu. Nahoru dolu, okolo řeky, po polních cestách, ale i silnících končíme po krásných 40km v nohách s 1000m převýšením.
O Teův Trik Tip vás neochudíme ani tentokrát a především ty, kteří se rádi proletí a už nechtějí skákat jen rovně. V tomto díle se podíváme na trik No Foot.

Popis trasy:

Od Spišského hradu vyrážíme okolo Skalního města Kamenný raj do obce Žehra. Polní cesty a klidné silnice nás pak zavedou do Spišských Vlachů, odkud pokračujeme proti proudu řeky Hornád do lesů v podhůří Slovenského rudohoří. Po cyklostezce kopírující Svatojakubskou cestu dojedeme až do obce Olšavka. Po výšlapu na Kozí horu nás čeká odměna v podobě flowtrailu v neustále se rozvíjejícím Trailparku Žehra, který nás dovede zase zpátky do stejnojmenné vesnice. Na závěr vyšlápneme poslední stoupání ke Spišskému hradu a odčkrtneme si další čtyřicítku kilometrů.

Celková délka trasy 40 km, převýšení 1012m, čas 3,5 hodin

 

Trasa: https://mapy.cz/s/hanopelude

 

4. díl – Cykloregion Liptov – Bike park Malino Brdo

Premiéra v sobotu 20. 5. od 10,30 na ČT Sport nebo na YouTube.

Slovenská štace pokračuje o něco blíž k českým hranicím. Ze Slovenského Rudohoří se přesouváme pod Tatry, konkrétně do bikeparku Malino Brdo v Rožumberoku. Ten nás překvapil svou velikostí – celkově je zde 11 trailů o délce 23km a z toho rovnou 4 černé. Průvodcem celého areálu se nám stal Adam Rojček, špička nejen mezi slovenskými sjezdaři a rozhodně se to hodilo. Traily v Malino Brdo si žádají odvahu, um a minimálně endurové speciály
Druhý den na nás čeká necelých 50km podél hranic Tatranského národního parku. Za asistence neustálého vlezlého mrholení jsme nastupali 800 výškovým metrů a popravdě jsme mysleli, že pod Tatrami nám dá cyklovýlet zabrat více. Cestu zakončujeme krátkou vyhlídkovou jízdu vlakem, ale kdo samozřejmě chce, může zvolit návrat po vlastní ose.
Teo nám v rámci Trik Tipu ukáže, jak správně a bezpečně zdolat houpačku.

Popis trasy:

Z Liptovského Mikuláše vyrážíme směrem k vojenskému hřbitovu na vrchu Háj. Odtud přes Smrečany a Borovec na Salaš Pastierska. Po Podtatranské cyklomagistrále pokračujeme kolem Poľovníckého vodopádu do Kvačan a Liptovskej Anny. Po břehu Liptovské Mary nás trasa dovede až do cíle – na železniční zastávku Liptovské Vlachy. Zpátky do Mikuláše se po 45-ti kilometrovém šlapání rádi svezeme vlakem.

Celková délka trasy 45 km, převýšení 813m, čas 4 hodin

Trasa:https://sk.mapy.cz/s/duvoponafe

 

5. díl – Bikepark Koliba Bratislava

Premiéra v sobotu 27. 5. od 9,10 na ČT Sport nebo na YouTube.

Ještě jednou zůstáváme ve Slovensku, a to přímo v hlavním městě. V Bratislavským Městským Lesoparkem se vinou 4 traily různých obtížností. Na rozdíl od Žiliny nebo Košic tady nenajdete značený stoupací trail, protože v Bikeparku Koliba vás na start dopraví lanovka. Prostě městský komfort se vším všudy, kde je potenciál kopce vytěžený do posledního kopce. Kromě modré trasy jsou traily poměrně ostré a rozhodně se hodí sjezďák nebo enduro.
Bratislava – hlavní a největší město Slovenska je z velké části bikers friendly. Exkurze historickým centrem plynule přejde v příjemné svezení mimo městskou aglomeraci. Tuhle proměnu mají na svědomí Malé Karpaty. Celé město se rozkládá v severozápadní části Podunajské nížiny – nedaleko od soutoku Moravy s Dunajem v předhůří Malých Karpat. A díky tomu mají všichni bratislavští cyklisté nádherné terény v podstatě za barákem.
Rozhodně vás  ani v tomto díle neochudíme o Teův Trik Tip a mrkneme na Trik suicide – neboli puštění řídítek za letu.

Popis trasy:

Z parkoviště na vrcholu Kamzíku vyrážíme po místní bohaté sítí singletrailů směrem na sever na Pávovu lůku, odkud si uděláme krátkou odbočku na architektonicky zajímavou pozorovatelnu zvířat a okolní nádherné přírody. Po krátké pauze pokračujeme opět po úzkých stezkách až na Biely kríž. Odtud k vyhlídce na zříceninu hradu Pajštún. Přes Malý Slavín a dlouhý trail zařízlý v údolí říčky Vydrice dojedeme až k Červenému mostu. A Necelých 36 kilometrů máme v kapse.

Celková délka trasy 35,5 km, převýšení 765 m, čas 3,5 hodin

Trasa:https://en.mapy.cz/s/fokucepeka

 

6. díl – Poodří – HeiPark Tošovice

Premiéra v neděli 4. 6. od 6,50 na ČT Sport nebo na YouTube.

A jsme u konce. Po slovenském putování jsme se vrátili zpět do ČR, konkrétně na Opavsko. Pomyslnou startovní branou našeho poslední výletu stává Hradec na Moravě. Začínáme u stejnojmenného zámku, který se stal v toce 2022 národní kulturní památkou. Trasu našeho výletu tvoří ze skoro celé části šotolina a asfalt a to znamená, že tentokrát vyrazíme na gravelech. V jejich sedlech strávíme tentokrát asi 3 hodiny.
Heipark Tošovice – poslední z navštívených bikeparků v této sérii skrývá největší pumptrack v republice! Ale nejen to, místní kopec nabízí celkem šest trailů a to od nejjednoduššího zeleného, až po nejtěžší s označením PRO LINE, ale také dětský pás a ryze dětský trail pro ty nejmenší bikeri.
Trik Tip je pro tento díl jasný hned od začátku a to backflip. Pokud budete dodržovat přesné postupy, je to určitě jednodušší, než si myslíte.

Popis trasy:

Naše cesta začíná u zámku Hradec nad Moravicí. Projedeme přes náměstí a připojíme se na cyklostezku Radegast Opava, která nás vede proti proudy řeky Moravice až k odbočce na červenou turistickou značku. Po ní pokračujeme celkem náročným terénem až k rozcestí Nad Melčským údolím, kde se připojíme zpátky na zpevněnou cestu, a ta nás dovede až pod zříceninu hradu Vikštejn. Po výživném klikatém stoupání projedeme Radkov a Melč. Odtud sjíždíme do údolí Moravice a na zpáteční cestě do Hradce kopírujeme naši původní trasu. Vzhledem k technicky náročným úsekům si na vyjížďku rezervujte alespoň 3 hodiny.

Celková délka trasy 36 km, převýšení 569 m, čas 3 hodin

Trasa: https://mapy.cz/s/nafepapozo

 

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde