SERVISNÍ OKÉNKA

SERVISNÍ OKÉNKA

V každém díle pořadu profesionální servisman Pavel Čábelický a Kolofix předvede základní činnosti spojené s údržbou kola, které by měl zvládnout každý cyklista, jenž sedlá jednostopé vozidlo. 

Kontrola kola před sezonou

Než po zimě vyjedeme na první vyjížďku, je kontrola stavu kola velmi důležitá. Taková to prohlídka vašeho jednostopého vozidla obsahuje především kontrolu řetězu, brzdy a jejich chod včetně brzdových destiček. Kontrolou musí také projít, zda kolo nemá provozní vůli a to jak na předním, tak i na zadním kole a také na hlavovém složení. Při krátké projížďce je také dobré vyzkoušet funkčnost řazení.

Jak na to se dozvíte ve videu.

 

Správné nastavení odpružení

Pro maximální požitek z jízdy je velmi důležité správné nastavení tlumičů, které můžete nastavit buď dle vlastní hmotnosti nebo podle procentuální hodnoty zanoření tlumiče, neboli skutečného SAGu. Do terénu si také nastavíme odskok – čím je terén rozbitější, tím rychlejší odskok nastavit.

Veškeré informace ke správnému nastavení odpružení naleznete ve videu.

 

Bezdušový systém kola

Pokud vaše kolo dovolí, můžete si ho přeměnit na bezdušový systém. Postačí vám k tomu pouze plášť a ráfek, které jsou vhodné pro bezdušový sytém, bezdušový tmel, speciální ventilek a už se můžete dle návodu ve videu, pustit do práce.

Návod jak na to naleznete ve videu.

 

Jak opravit bezdušový systém

Výhodou bezdušového systému je to, že malé defekty se zalepí sami. No a pokud už vás potká větší defekt už si musíme pomoci sami. Potřebovat k tomu budete nic víc než opravný knot.

Jak na opravu uvidíte ve videu.

 

Oprava přetrženého řetězu

Multiklíč s nýtovačem a spojku řetězu byste měli mít vždy sebou, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit a opravit řetěz si budete umět díky tomu i vy sami v přírodě. Návod jak na to naleznete ve videu.

 Postup jak opravit přetržený řetěz naleznete ve videu.

Mytí kol a ošetření kola po umytí

Ačkoli se nezdá, že by mytí kol byla nějaká věda, tak i při špatném mytí se kolo může poškodit. Co použít na pohyblivé části jako čepy nebo přehazovačku a co použít na tlumiče či teleskopickou sedlovku se dozvíte ve videu. Správně udržované kolo se vám odmění delší životností.

Podívejte na video návod, jak správně omýt vaše jednostopé vozidlo.

Výměna brzdových destiček

Nic není na kole důležitější než mít v pořádku brzdy. V tomto videu se podíváme, jak na jejich výměnu, která není vůbec složitá a každý biker by to měl umět

Návod jak na výměnu naleznete ve videu.

 

Co sebou na vyjížďku

Chystáte se na výlet s rodinou nebo s kamarády do bikeparku? Nezapomeňte si zabalit nejdůležitější věci, které by biker neměl postrádat.

A jaké to jsou, naleznete ve videu.

 

Co s sebou do bike parku

Ježdění v bikeparcích je velmi specifické a náročné sportovní odvětví, které se v posledních letech stává stále oblíbenějším. Aby byl požitek z jízdy po trailech 100%, je důležité mít správnou výzbroj a výstroj.

A co přesně znamená správná výzbroj a výstroj nám přiblíží Teo ve videu.

 

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde