1. série
PO TRAILECH PŘES HORY
Zima je za námi, lyže v komoře, jaro ve dveřích – je na čase vyrazit na kolo!
Čechy, Morava a Slezsko jsou protkány sítí nádherných cyklotras, trailů a bikeparků, které nabízejí terény pro hobíky i pro profíky.
Díky aplikaci EPP Pomáhej pohybem, budeme společně při bikových toulkách sbírat body na podporu spolku Adapted, který sdružuje a pomáhá handicapovaným sportovcům zpět na jejich cestě ke sportovním snům. Pokud budete mít náladu a chuť, můžete se k nám od 7. dílu směle přidat. Prověříte svoji fyzičku a přitom podpoříte dobrou věc. Stačí aplikaci stáhnout do mobilu, zvolit správný projekt a budeme v tom šlapat společně.
1. díl – Broumovsko a TrutnovTrails
Premiéra v sobotu 17. 4. od 11,45 na ČT Sport a 29.5. od 17,20 na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na Youtube kanálu.
Není nic horšího, než přepálit start, takže než vyzkoušíme trutnovské traily, rozhýbeme po zimě malinko zatuhlé klouby příjemnou vyjížďkou po Broumovské vrchovině, jejíž pestrost je přímo fascinující.
První jarní kilometry jsou testem osobní fyzické formy i technické formy kola. Máte-li stroj nový, není se teoreticky čeho obávat. Sedláte-li něco staršího, je dobré pamatovat na důkladnou předvýletní kontrolu. Jak na to prozradí první z osmi dilů pravidelného Servisního okénka.
Pumptrack v Trutnově je ideálním místem pro vytříbení techniky jízdy před zábavou v parku Trutnov Trails, které nabízejí patnáct tras o celkové délce téměř 42 kilometrů. Nabízejí možnosti pro zdatné i pro méně zdatné bikery. Záleží na každém, jakou variantu zvolí.
Popis trasy:
Z Broumova po červené a poté po žluté turistické značce pod Ruprechtický Špičák a dále směrem na česko-polskou hranici a po ní až pod Bukovou horu. Přes Zdoňov zpět na hraniční hřeben a po něm do obce Adršpach. Okolo Křížového vrchu ke zřícenině Kopeček a poté už jen podél řeky Metuje do Teplic. Cesta vlakem zpět do Broumova zabere necelou půlhodinu.
Celková délka trasy 53 km, převýšení 1100 m, čas 5,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/pagufupado
2. díl – Ústecko-Orlicko a Peklák
Premiéra v sobotu 24. 4. od 11,55 na ČT Sport a 5.6. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na Youtube kanálu.
V našich zeměpisných šířkách funguje téměř třicítka oficiálních singletarilových center a bikeparků a my vám nabízíme tipy, kam s kolem vyrazit, abyste spojili příjemnou vyjížďku s nějakým svižnějším poježděním v parku. Peklák patří do kategorie bikeparků, kde vám k pošetření sil na sjezdy pomůže vlek, v jeho horní části se můžete rozehřát a procvičit své dovednosti na kole na trenažérech. Peklák vyniká širokým záběrem. Můžete najít sjezdovou pasáž, lávky, skok přes cestu nebo drop, kdo si troufá, dá si wallride nebo si sjede skalku, kdo se na podobné kulišárny necítí, dá si pohodový flowtrail Růžovka, kde si užijí začátečníci i pokročilejší bikeři.
Trasa dnešní vyjížďky nevede náročným terénem, takže volba kola padla na gravelbike. Většinu kilometrů dnes nadupeme po zpevněných cestách a hlavně po silnici. A právě silnice byla královstvím našeho dnešního parťáka Jána Svorady, který v profesionálním pelotonu strávil šestnáct let!
Popis trasy:
Z náměstí v Jablonném se vydáme údolím Tiché Orlice k tvrzi Orlice, odtud přes Petrovice, Dolní Čermnou a Mariánskou horu do Lanškrouna. Pokračujeme kousek údolím Moravské Sázavy a přes Horní Čermnou zpět do Jablonného nad Orlicí.
Celková délka trasy 51 km, převýšení 634m, čas 2,5hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/dapofebuve
3. díl – Rychlebské hory a Rychlebské stezky
Premiéra v sobotu 1. 5. od 11,20 na ČT Sport 12.6. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na Youtube kanálu.
Pokud vás láká neporušená příroda, kterou si můžete vychutnávat v podstatě v soukromí, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem. Tvrdý turistický byznys sem ještě totiž nedorazil a pro bajkery nabízejí Rychleby téměř nevyčerpatelnou paletu možností. Lesnatým terénem vede velké množství asfaltových i šotolinových lesních cest a značených cyklotras, které vám pro změnu dopřejí poslouchat šustot trávy pod koly. Ať tak či tak – vždycky počítejte s náročným profilem, protože roviny si tady moc neužijete. Proto dneska sedláme e-biky.
Na trailech Rychlebské stezky elektriky nesmějí, takže přesedláme. V podstatě nutnost je celoodpružené kolo s minimálními zdvihy 120 × 120 a pláště alespoň 2,3″. Rychleby začínají a končí na základně. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Takže není třeba složitě řešit logistiku přesunů. Najdete tady staré kamenné stezky i moderní flowtraily. A co je důležité – všechny stezky jsou sjízdné i za deště.
Popis trasy:
Z Branné po modré turistické značce do Starého města. Odtud přes Kunčickou horu k chatě Paprsek, kde můžete svému dvoukolovému elektro oři doplnit šťávu. Po Česko-polské hranici k nejvyššímu bodu trasy – k rozcestí pod vrcholem Smrk – a dále po hřebenovce až k zaniklé obci Hraničky. Odtud už jen dolů do Žulové. Cesta vlakem zpět do Branné zabere asi hodinu.
Celková délka trasy 46,5 km, převýšení výjezdu 1237m, převýšení sjezdu 1518m, čas 4,5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/fanecakubu
4. díl – Krušné hory a Plešivec
Premiéra v sobotu 8. 5. od 12,50 na ČT Sport 19.6. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Proč se vlastně říká Krušné hory? Je pravda, že klima v horských vesnicích a městech by to mohlo zdůvodňovat. Své jméno ovšem hory dostaly po staročeském výrazu pro těžení – neboli krušení. My se pod zem nechystáme! My se vynasnažíme z Krušek vytěžit maximum bikerských zážitků. Ať už v trailparku na Plešivci, nebo při vyjížďce po Ježíškově cestě, která nás zavede až do nejvýš položeného města v ČR – na Boží Dar.
Krušné hory slibují kdekoliv tak trochu jiné svezení. Syrovější a přírodnější. Právě tenhle fakt přilákal duší i tělem velkého cyklistu, pětinásobného mistra světa ve veslování Ondřeje Synka, který si traily jako takové vyzkouší poprvé v životě! Zkouška ohněm v parku, který vybudoval trojnásobný mistr světa ve fourcrossu Michal Prokop.
Popis trasy:
Z vrcholu Plešivce vyrážíme po žluté a poté po červené turistické značce na Boží Dar. Odtud na Neklid, kde nás čeká malé zpestření v podobně Božího trailu. Potom po Ježíškově cestě a kolem Blatenského příkopu na Vlčí jámy. Odtud přes Horní Blatnou a Pernik na rozhlednu na Tisovském vrchu. Sjezd zpět k dolní stanici lanovky na Plešivec.
Celková délka trasy 50,5 km, převýšení nahoru 950m, převýšení dolu 1280, čas 4,5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/gaducupebo
5. díl – Králický Sněžník a Dolní Morava
Premiéra v sobotu 15. 5. od 13,45 na ČT Sport 26. 6. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Po trailech přes hory se dneska rozjedeme na Dolní Moravě. Prověříme místní Trail Park, který se mimo jiné pyšní i jedním z nejdelších flowtrailů v České republice. Pokud se týče výletu – máme před sebou víc než padesát horských kilometrů a v tomhle případě, myslím, každý ocení vynález jménem e-bike.
Cyklistika je svrchovaným sportovním odvětvím a zároveň je i častým a oblíbeným doplňkem pro profíky z jiných sportů. Kajakář Vavřinec Hradilek, mistr světa a stříbrný olympijský medailista není v tomto směru výjimkou. Mimochodem – e-bike vyzkoušel poprvé v životě a rozhodně nebyl zklamaný.
Ježdění v bikeparcích je velmi specifickým odvětvím cyklistiky. Jedná se o samostatnou a náročnou sportovní disciplínu. A aby byl zážitek z jízdy po trailech stoprocentní, je potřeba mít tu správnou výzbroj a výstroj, kterou vám Teo rád představí. A pak už hurá do parku, kde si najdou svoje trasy jezdci začátečníci, mírně pokročilí jezdci i ti, kteří z kola na krátkou chvíli dělají stroj létající.
Popis trasy:
Od hotelu Vista k chatě Slaměnka, odtud po svážnici k úbočí Kralického sněžníku a údolím řeky Moravy zpět k centrálnímu parkovišti areálu. Pokračujeme výšlapem na nejvyšší bod trasy na vrchol Klepáč. Následuje sjezd do Králíků se zastávkou u bunkru Výšina. Poslední zastávkou je klášter Hedeč odkud se vracíme po cyklostezce zpět na Dolní Moravu.
Celková délka trasy 54 km, převýšení 1545m, čas 5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/ralamuleje
6. díl – Jeseníky a Bikepark Kopřivná
Premiéra v sobotu 22. 5. od 10,20 na ČT Sport 3. 7. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Hory, lesy, krásná příroda, spousta aktivit a nápadů pro celý rok – to jsou hlavní důvody, proč se jezdí do Jeseníků. A jednou z té „spousty aktivit“ je i cyklistika.
Jako obvykle vás vezmeme na vyjížďku po okolí a představíme vám Bikepark Kopřivná, který nabízí celkem 6 tratí o celkové délce 12 kilometrů. Kromě Tea je vyzkouší i bývalá fourcrossařka a sjezdařka Tereza Votavová. Stíhat Tea při jeho stoprocentním výkonu je pro obyčejného smrtelníka úkol hraničící s ublížením na zdraví, takže dneska poměří v malém závodě síly se soupeřem sobě mnohem více rovným.
A protože nás Kopřivná přivítala za deštivého počasí, je potřeba kola pořádně vydrhnout. Servisní okénko připomeneme, jak dopřát kolu osvěžující lázeň a přitom ho nepoškodit.
Věděli jste, že za výlety do sopečné krajiny nemusíte jezdit pod italský Vesuv? Stačí prostudovat mapu Nízkého Jeseníku, nebo mrknout na šestý díl seriálu Po trailech přes hory a zajet s námi na Bruntálsko.
Popis trasy:
Od Bruntálského zámku vyrážíme přes Uhlířský vrch do Nové Pláně na břehu Slezské harty. Odtud výšlap na nejvyšší bod trasy – vrchol Velký Roudný a pak sjezd hrázi přehrady. Po východním břehu přehrady se vracíme zpět do Bruntálu.
Celková délka trasy 55 km, převýšení 950m, čas 5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/gabomuzonu
7. díl – Lužické hory a Bikepark Tanvaldský Špičák
Premiéra v sobotu 29. 5. od 10,20 na ČT Sport 10.7. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Šlapáním do pedálů se lidstvo přesunuje už víc než 150 let. Nejprve šlo o jakási dřevěná odrážedla, v polovině 19. století přibyly šlapky , nebo chcete-li pedály, a v roce 1887 dostalo kolo poprvé řetěz. Za tu dobu urazil bicykl přímo kosmickou technologickou proměnu. Dřevo a železo vystřídaly carbon a titan a některá kola vyfasovala i elektrický motor.
Jsou hory, které ohromí a hory, které dojmou. Lužické hory – neobjevený klenot pohraničí patří spíš do druhé kategorie. Jejich nejvyšší vrcholy nedosahují ani 800 nadmořských metrů a přece jsou to hory se vším všudy. Elektrický pomocník v rámu není rozhodně podmínkou pro tenhle výlet, ale co si budeme povídat, výšlapy s ním jsou mnohem zábavnější a při sjezdu vás naopak nijak nelimituje.
V servisním okénku najdete návod na výměnu brzdových destiček, a když máte pořádné brzdy, proč nevyrazit do bikeparku Tanvaldský Špičák.
Traily vedou lesem z vrcholu Špičáku a při jejich sjíždění se samozřejmě nevyhnete překonávání terénních nerovností – koneckonců kvůli tomu se traily budují – a hlavně klopených zatáček, které jsou tady opravdu velké. Takže ideální místo pro trénink jejich průjezdů. Teo poradí jak na to!
Popis trasy:
Z náměstí v Jablonném vyrážíme přes Janovice a Rynoltice k úpatí Loupežnického vrchu, odtud po česko-německé hranici do Hrádku n. Nisou. Odtud výšlap na Popovu skálu a sjezd zpět k Rynolticím. Další výšlap nás zavede na nejvyšší bod trasy – 749 m vysoký Hvozd. Odtud přes Mařenice a po úpatí Jezevčího vrchu zpět do Jablonného.
Celková délka trasy 61 km, převýšení 1470 m, čas 5,5 hodin
Trasa: https://mapy.cz/s/mepepotoha
8. díl – Moravský kras a Singletrail Jedovnice
Premiéra v sobotu 5. 6. od 8,45 na ČT Sport 17.7. na slovenském kanálu Dajto.
Díl můžete shlédnout na ČT Sport nebo na YouTube kanálu.
Poosmé a naposledy vyrážíme po trailech a slibujeme, že tentokrát to bude krásné. Zárukou toho je, že celý díl jsme natáčeli v Moravském krase. Jedovnice i Mariránské údolí jsou lokality určené spíše pro začátečníky nebo mírně pokročilé, ale to nám vůbec nevadilo. Tentokrát jsme si jako doprovod vzali Daniela Bařák alias Pahýla ze spolku Adapted, který s námi pojede v celém dílu.
Většinu trasy ubíhá pod koly asfalt nebo zpevněné cesty. Jen výjimečně se chytíme turistického značení, kde je v rámci CHKO Moravský kras vjezd na kolech povolen. To je i případ zříceniny hradu Holštejn – který je tedy zřícen opravdu dokonale. Dále projedeme Sloupovsko-Šošůvské jeskyně a dorazíme krasovým kaňonem až k Punkevním jeskyním. Od nich se vydáme hezky až nahoru na Macochu, kde se Teo necítí úplně komfortně, tak rychle vyrážíme k nově zrekonstruovanému mlýnu a skrze Křtiny okolo chrámu Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho zpět ke Kůlně, kde můžeme v klidu bilancovat nad ujetými kilometry.
No a na závěr seriálu společně předáme šek spolku Adapted, pro které jsme společně s vámi vyšlapali pomocí aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ.
Popis trasy:
Od Penzionu Kůlna vyrážíme po cyklostezce přes zříceninu hradu Holštejn k jeskyni Kůlna, která je součástí Sloupovsko-šošůvských jeskyní – největšího komplexu tohoto druhu v ČR. Odtud se Punkevním Žlebem svezeme až k propasti Macocha. Dále nás cyklostezka Srdcem Jižní Moravy dovede do obce Rudice, kde nemůžeme minout větrným mlýn postavený v roce 1865. Po zelené turistické značce se pak dostaneme ke kostelu Panny Marie v Křtinách a odtud zpátky do Jedovnice. Pohodová – téměř padesátka dalších jarních kilometrů.
Celková délka trasy 48 km, převýšení 840 m, čas 3 hodiny
Trasa: https://mapy.cz/s/cugazonabo
MÉDIA
Fotky a videa
Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde